(58) Spotkanie z Dyrektorem Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego ppłk. rez. mgr inż. Andrzejem Jaworskim.

30.06.2021 r. członkowie Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP uczestniczyli w zebraniu w Muzeum Sił Powietrznych. Gościli Dyrektora Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego ppłk. rez. mgr. inż. Andrzeja Jaworskiego i Zastępcę Dyrektora ds. wychowawczych ppłk. rez. nawig. mgr. inż. Wiesława Chwaścińskiego. Ppłk Jaworski przedstawił historię powstania i rozwój Liceum.

Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(57) Por. pil. Mirosław Ferić - pilot i kronikarz 303 Dywizjonu Myśliwskiego "Warszawskiego" im. Tadeusza Kościuszki.

Mirosław Ferić urodził się 17 czerwca 1915 r. w miejscowości Travnik koło Sarajewa. Po śmierci ojca w 1919 r. matka Fericia wróciła do Polski. Ferić po ukończeniu Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie 15 października 1938 r. przydzielony został do 111 eskadry w 1 pułku lotniczym. Jako pilot Brygady Pościgowej brał udział w Kampanii Wrześniowej. 17-go września 1939 r. na rozkaz dowódcy dyonu IV przeleciał granicę lądując w Czerniowcach, stamtąd przedostał się do Francji, a następnie do Anglii.
2 sierpnia 1940 r. przydzielony został do formującego się w Northolt 303 Dywizjonu Myśliwskiego im. Tadeusza Kościuszki, spadkobiercy tradycji 111 eskadry myśliwskiej. Od października 1941 do stycznia 1942 roku pracował jako instruktor w szkole lotniczej w Grangemouth. Zginął 14 lutego 1942 roku podczas lotu treningowego nad lotniskiem Northolt. Oznaczony Krzyżem Virtutti Militari 5 klasy i dwukrotnie Krzyżem Walecznych.
25.08.2012 r. podczas VI. Światowego Zjazdu Lotników Polskich gościł w Dęblinie syn Mirosława Fericia, Philipe. Spotkał się z członkami Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.


Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(56) Zebranie członków Dęblińskiego Oddziału SSLW RP.

10.06.2021 r. Po kilkumiesięcznej przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa, członkowie Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP uczestniczyli w zebraniu w Muzeum Sił Powietrznych. Zwiedzili również wystawę przygotowaną przez MSP pt. „ W cieniu katyńskiego lasu”.
Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(55) IV Gminny Przegląd Piosenki Patriotycznej, Powstańczej i Żołnierskiej w Gniewoszowie.

01.06.2021r. Przedstawiciele Dęblińskiego Oddziału SSLW RP uczestniczyli w komisji konkursowej tego przeglądu i przyznali kilka nagród jego uczestnikom.
Członkowie naszego Stowarzyszenia - mjr pil. mgr Tadeusz Radzik i st. chor. sztab. pil. Tadeusz Pogodziński wręczyli dyplomy i upominki nagrodzonym i wyróżnionym.


Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(54) Historia zatoczyła koło….

2.03.2001 r. w katastrofie lotniczej samolotu szkoleniowego TS-11 Iskra w Bydgoszczy zginęli: mjr pil. inż. Jacek Trzciński i ppłk pil. Romuald Czopek. W 20. Rocznicę katastrofy. 02.03.2021 r. odbyła się w Muzeum Sił Powietrznych uroczystość otwarcia ekspozycji pamiątek po majorze pilocie Jacku Trzcińskim. Wernisaż prowadził dyrektor MSP Paweł Pawłowski. W trakcie spotkania pani Edyta Trzciniska zaprezentowała sylwetkę małżonka, który dzięki przekazanym do Muzeum pamiątkom, symbolicznie „powrócił” do miejsca, w którym zdobywał pierwsze doświadczenie w lotnictwie. „Historia zatoczyła koło, wracając w miejsce swojego rozpoczęcia”. W wernisażu uczestniczyła najbliższa rodzina mjr. Trzcińskiego, przedstawiciele Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP i innych organizacji i instytucji.

Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(53) Ostatnie pożegnanie płk. pil. doc. dr. hab. Bronisława Galocha.

12.02.2021 r. Rodzina, bliscy, członkowie Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, kadra i pracownicy Lotniczego Garnizonu oraz Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych pożegnali płk. pil. doc. dr. hab. Bronisława Galocha. W Kaplicy Garnizonowej pw. Matki Boskiej Loretańskiej w Dęblinie odbyło się nabożeństwo żałobne, a ostatnie pożegnanie na Cmentarzu Komunalnym w Puławach. Uroczystość odbyła sią w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego.

Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(52) 29 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Dołożyliśmy małą cegiełkę do 29 Finału WOŚP. Przedmioty wystawione na aukcję zostały zlicytowane na kwotę 743,50 zł. Nasze lotnicze środowisko ma długoletnią tradycję w organizacji i przeprowadzaniu orkiestrowych Finałów. W tym roku jednak tylko w tej formie mogliśmy wspomóc działania w tym bardzo szczytnym celu.Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(51) Wieloletni Komendant „Szkoły Orląt” pozostaje z nami.

Nazwa ul. gen. pil. Józefa Kowalskiego na lotniczym osiedlu w Dęblinie POZOSTAJE bez zmian. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, pomoc w zbieraniu podpisów za utrzymaniem nazwy ulicy, za wsparcie naszego apelu swoimi pismami do władz samorządowych Miasta Dęblin. Za to, że pamiętacie o zasługach Komendanta i mieliście odwagę walczyć o zachowanie Jego dobrego imienia. Doceniamy też, że władze województwa lubelskiego przychyliły się do woli mieszkańców Dęblina i całego środowiska lotniczego uznając olbrzymi dorobek gen. bryg. pil. dr. hab. Józefa Kowalskiego w rozwój Oficerskiej Szkoły Lotniczej i Polskiego Lotnictwa Wojskowego.Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(50) Zmarł płk pil. doc. dr hab.Bronisław GALOCH.

03.01.2021 r. zmarł płk pil. doc. dr hab.Bronisław GALOCH zasłużony pilot, dowódca i nauczyciel wojskowy. W 1951 r. ukończył dęblińską „Szkołę Orląt”. Służył w Białej Pod., Mińsku Mazowieckim, Pile, Poznaniu i Powidzu. W 1972 r. objął stanowisko Dowódcy 45. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Szturmowego w Babimoście. W okresie dowodzenia jednostką lotniczą dwukrotnie uzyskał pierwsze miejsce w wyszkoleniu bojowym i został wyróżniony w Dyrektywie MON. Przez okres 26 lat kontynuował latanie na dziesięciutypach samolotów osiągając nalot 3026 godz. W 1980 r. był współtwórcą Katedry Taktyki w dęblińskiej „Szkole Orląt”. Opublikował ponad 70 artykułów i wydał 4 książki. Kolekcjonował znaczki pocztowe i prezentował je na wielu wystawach. Pełnił funkcję radnego w Radzie Powiatu w Puławach. Był członkiem Dęblińskiego Oddziału SSLWRP. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i wieloma medalami wojskowymi i cywilnymi.


Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(49) TS-11 Iskra - lot do historii.

09.12.2020 r. Nazywana damą polskiego lotnictwa lub nauczycielką polskich lotników TS-11 Iskra odbyła lot do historii. Na terenie lotniska 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie po raz ostatni wzbiła się w powietrze wykonując pożegnalny lot po kręgu nad lotniskiem. Dowódcą załogi był ppłk pil. Grzegorz Banaś, drugim pilotem ppłk pil. Marek Stechni. Tak uroczyście pożegnana „Iskra” została przekazana do Muzeum Sil Powietrznych w Dęblinie. Miejsce „Iskry” w szkoleniu podchorążych zajmie M-346 BIELIK. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Dowództwa Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych: generał broni pil. Jan Śliwka- I Zastępca DGRSZ, gen. dywizji pilot Jacek Pszczoła - Inspektor Sił Powietrznych, gen. bryg. pil. dr Krzysztof Cur - Rektor-Komendant Lotniczej Akademii Wojskowej, piloci, instruktorzy oraz Dęblińscy Seniorzy Lotnictwa Wojskowego RP. Na zakończenie uroczystości Dowódca 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego płk pil. dr inż. Grzegorz Ślusarz dokonał uroczystego przekazania samolotu TS-11 Iskra dla Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.


Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(48) Wręczenie pamiątkowego ryngrafu.

04.12.2020 r. Stało się już tradycją, iż członkowie Dęblińskiego Oddziału SSLW RP honorują ryngrafem absolwenta „Szkoły Orląt”, który kontynuuje rodzinne tradycje lotnicze. Prezes DOSSLWRP mjr mgr Mirosław Michaluk wręczył pamiątkowy ryngraf ppor. pil. mgr. inż. Michałowi Kwarcińskiemu . Ppor. mgr inż. Maksymilian Motyczyński, ppor. mgr inż. Daniel Wrąbel i ppor. mgr inż. Marcin Cydejko otrzymali listy gratulacyjne w podziękowaniu za współpracę z naszym Stowarzyszeniem.


Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(47) Tradycje rodzinne.

25.11.2020 r. Prezes Dęblińskiego Oddziału SSLW RP mjr mgr Mirosław Michaluk wręczył grawertony z gratulacjami absolwentom Szkoły Podoficerskiej Sił Powietrznych kpr. Aleksandrze Kuta i kpr. Ryszardowi Cenklowi za kontynuowanie rodzinnych tradycji wojskowych. Życzenia oraz gratulacje złożył wyróżnionym Komendant Szkoły Podoficerskiej Sił Powietrznych st. chor. sztab. Paweł Jakubik.Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(46) Pamiętamy – wspominamy.

Listopad jest takim miesiącem, który najbardziej nastraja do wspomnień. Wśród członków Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorow Lotnictwa Wojskowego RP jest wiele osób, które miały przyjemność znać i pracować pod dowództwem Komendanta „Szkoły Orląt” gen. bryg. pil. dr. Józefa Kowalskiego.
Urodził się 4 marca 1925 roku w Zygmuntowie koło Sochaczewa. W dorosłe życie wszedł wraz z wybuchem II wojny światowej. Bił się z hitlerowcami jako żołnierz Gwardii Ludowej. Trzykrotnie aresztowany i wywożony na roboty do Niemiec. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Latem 1946 roku wstąpił do Wojska Polskiego od początku wiążąc się z lotnictwem. Służbę rozpoczął w 3 pułku lotnictwa myśliwskiego. Po pewnym czasie został skierowany do Dęblina, z którym potem związał się na dobre. Obowiązki komendanta objął w 1963 roku i kierował uczelnią do 1980 r.
Od 1968 roku generał rozpoczął nowy cykl szkoleń personelu lotnictwa wojskowego.
Na czteroletnich wyższych studiach zawodowych zaczęto kształcić pilotów - inżynierów, nawigatorów, latających i naziemnych. Uzupełnieniem systemu szkolenia było nawiązanie współpracy z lubelskim UMCS oraz rembertowską Akademią Sztabu Generalnego.v Gen. Kowalski uczynił wyłom w "żelaznej kurtynie" zapraszając do Dęblina przedstawicieli francuskiej szkoły lotniczej Salon de Provence. Nasi piloci złożyli im rewizytę.
Za kadencji gen. Kowalskiego na osiedlu Lotnisko powstała szkoła podstawowa, wybudowane zostały trzy wieżowce, aeroklub otrzymał siedzibę z prawdziwego zdarzenia z hangarem i modelarnią, powstał budynek internatu Liceum Lotniczego, basen i wiele obiektów sportowych. Tak wspomina gen. Kowalskiego płk pil. mgr Zbigniew Swoboda, członek Zarządu DOSSLWRP: Kiedy rozpoczęła się budowa pływalni podchorążowie i oficerowie własnymi rękami przy pomocy szpadli wykopali dół pod nieckę. Kowalski zadbał o to, aby w tym czasie w Dęblinie odbyła się narada komendantów szkół oficerskich. Przyjechał też wiceminister obrony odpowiedzialny za szkolnictwo. - A tu obywatelu generale kadra, rodziny, podchorążowie w niedzielę, w wolnym czasie w czynie społecznym wykopali dół pod nieckę. My już więcej sami nie zrobimy. A przecież nie zmarnujemy tej pracy - zagadnął Kowalski. Pieniądze na budowę basenu się znalazły. Taki pozostał we wspomnieniach „Gospodarz Szkoły Orląt".

Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(45) Wręczenie medalu.

10.11.2020 r. Zarząd Województwa Lubelskiego podjął uchwałę o przyznaniu Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” Annie Sawińskiej – Sekretarz Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. Medal wręczył Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Pan Leszek Kowalczyk.Kliknij na powyższe zdjęcie(44) „Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą” .

– pisał ksiądz Jan Twardowski. Dzisiaj w Dzień Zaduszny nie dane nam było pójść na mogiły najbliższych, zapalić znicz i położyć kwiaty. Są jednak w naszych sercach i naszej pamięci. Wspomnijmy Ich jacy byli, jak Ich pamiętamy, żeby choć na chwilę zapełnić pustkę jaką zostawili. Przedstawiam zdjęcia naszych bliskich z lotniczego garnizonu, członków Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, którzy przenieśli się do „Niebieskiej Eskadry”.
Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(43) „Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim” .

Pamięć o zmarłych to część naszej tradycji i kultury narodowej, to dowód szacunku dla tych co odeszli. Każdego roku 1 listopada udajemy się na cmentarze, zapalamy lampkę na grobach najbliższych nam osób, wzdychamy, tęsknimy i... odchodzimy. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać. Członkowie Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP od wielu lat odwiedzają groby kolegów, którzy przenieśli się do Niebieskiej Eskadry. Zapalają znicze na mogiłach, kładą tabliczki z napisami o pamięci, sprzątają mogiły tych pilotów, którzy nie mają tu rodzin, odnawiają pomniki i symbole lotnicze. Zawsze w tą naszą działalność włączają się żołnierze i podchorążowie dęblińskiej „Szkoły Orląt”. Kultywowanie pamięci o zmarłych, to także dobra lekcja historii dla młodych ludzi.
Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(42) Bitwa pod Kockiem – ostatni bój kampanii 1939 r.

06.10.2020 r. w 81 rocznicę bitwy Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” członkowie Dęblińskiego Oddziału SSLW RP złożyli kwiaty i zapalili znicze na Cmentarzu Wojennym w Kocku, z grobami żołnierzy SGO „Polesie” i ich dowódcy gen. Franciszka Kleeberga. Uczestniczyła tam również Wojskowa Asysta Honorowa z Kompanii Reprezentacyjnej 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego. Członkowie Stowarzyszenia zwiedzili także Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej.


Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(41) Przedstawiciele Naukowego Koła Historii Lotnictwa LAW na spotkaniu z Seniorami

01.10.2020 r. w Muzeum Sił Powietrznych odbyło się zebranie członków Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. W spotkaniu uczestniczyli podchorążowie- członkowie Naukowego Koła Historii Lotnictwa Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie: plut. pchor. Piotr Leśniak, st. szer. pchor. Elwira Zakrzewska i sierż. pchor. Maksymilian Motyczyński. Płk pil. mgr Jerzy Bazyluk otrzymał Krzyż Komandorski Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Prezes DOSSLWRP mjr mgr Mirosław Michaluk wręczył solenizantom laurki okolicznościowe. Pan mgr Jacek Zagożdżon przedstawił plan przedsięwzięć MSP na najbliższy okres.Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(40) Piloci Ziemi Gniewoszowskiej

27.09.2020 r. w Gniewoszowie już po raz trzeci odbyła się uroczystość upamiętniająca Pilotów Ziemi Gniewoszowskiej. W imieniu członków Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP płk dypl. pil. Krzysztof Żuk oraz płk dypl. pil. Zdzisław Mularski złożyli wiązankę kwiatów przed tablicą poświęconą pamięci LOTNIKÓW ZIEMI GNIEWOSZOWSKIEJ WALCZĄCYCH O NIEPODLEGŁOŚĆ OJCZYZNY W LATACH 1918-1945.


Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(39) Zaślubiny z Wisłą w Dęblinie

19.09.2020 r. odbyły się w Dęblinie uroczyste Zaślubiny z Wisłą. Ceremonię poprowadził Wiceprezes ZG Ligi Morskiej i Rzecznej kmdr SG Marek Padjas, a w roli generała broni Józefa Hallera wystąpił Sławomir Jodełka. Głównym wydarzeniem było odsłonięcie repliki słupa zaślubin z morzem z 10 lutego 1920 w Pucku i symboliczne zaślubiny z rzeką Wisłą.
Pojawił się tam także lotniczy akcent w postaci przelotu historycznego samolotu Fi 156 Storch, który pilotował pan Błażej Piech -Mistrz Świata w klasie WL1 (motolotnie jednoosobowe). W uroczystości uczestniczyli również członkowie z Dęblińskiego, Modlińskiego i Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.

Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(38) Uroczyste otwarcie wystawy „Niebo nad Brytanią”

15.09.2020 r . w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Niebo nad Brytanią. Polskie Siły Powietrzne w 80. rocznicę Bitwy o Anglię”.
Zgromadzonych gości powitali gospodarze wydarzenia: dr Jan Tarczyński – dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej oraz Paweł Pawłowski- dyrektor MSP.
Na ekspozycji prezentowany jest udział polskich pilotów w Bitwie o Anglię, służących w jednostkach brytyjskich oraz w polskich Dywizjonach, z uwzględnieniem przebiegu bitwy od 10 lipca do 31 października 1940 roku. Wydarzeniem specjalnym było przekazanie przez Prezesa Stowarzyszenia Polska Niepodległa Macieja Serockiego oraz Dyrektora Biura Upamiętniania Walki i Męczeństwa IPN Adama Siwka rzeźby orła narodowego z frontonu Klubu Oficerskiego Polskich Sił Powietrznych i tablicy upamiętniającej lotników polskich w Blackpool. W uroczystości tej uczestniczyli członkowie Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.

Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(37) Święto 15 Pułku Piechoty „Wilków”.

06.09.2020 r. członkowie Dęblińskiego Oddziału SSLW RP wzięli udział w uroczystych obchodach święta 15. Pułku Piechoty „Wilków”; złożyli wieniec przed pomnikiem 15.PP „Wilków” ( ul. Podchorążych) i zapalili znicz przed obeliskiem 15.PP „Wilków” na Cmentarzu Wojennym Balonna. W uroczystości uczestniczył też poczet sztandarowy naszego Stowarzyszenia.
Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(36) Zebranie członków Dęblińskiego Oddziału SSLW RP

03.09.2020 r. w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie odbyło się zebranie członków Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.
Prezes Oddziału mjr mgr Mirosław Michaluk wręczył ppłk. nawig. Henrykowi Owczarkowi Odznakę I stopnia z tytułem honorowym „ Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej”, płk. pil. mgr. Bronisławowi Jani Odznakę Pamiątkową 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego i laurkę z życzeniami imieninowymi, kpt. inż. Jerzemu Świątkowskiemu legitymację członkowską.
W związku z rocznicą Powstania Warszawskiego uczestnicy zebrania obejrzeli film pt. „Umrzeć za Warszawę”. W spotkaniu uczestniczył Dyrektor MSP mgr Paweł Pawłowski

Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(35) Członkowie Dęblińskiego Oddziału SSLW RP w Muzeum Sił Powietrznych

02.09.2020 r. w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie odbyło się spotkanie autorskie z Tadeuszem Opieką oraz promocja najnowszej Jego publikacji pt. KONSPIRACJA I RUCH OPORU NA LOTNISKU W DĘBLINIE 1939-1944. Podczas spotkania, fragmenty książki odczytał prof. dr hab. Stanisław Górka, urodzony w Dęblinie, znany i ceniony aktor telewizyjny i filmowy oraz nauczyciel akademicki.Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(34) Święto Lotnictwa Polskiego

26.08.2020 r. z okazji zbliżającego się Święta Lotnictwa Polskiego członkowie Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Polskiego i Klub 4.Skrzydla Lotnictwa Szkolnego zorganizowali wyjazd do Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin. Oddali hołd zasłużonym pilotom, którzy przenieśli się do „Niebieskiej Eskadry”. Złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach: por. pil. Stefana Okrzei, ppłk. pil. Tadeusza Czekajło, płk. pil. Bolesława Zonia oraz płk. pil. Eugeniusza Politowskiego.
Sylwetki pilotów i historię zwiedzanych obiektów przybliżyli: ppłk (r) pil. Wawrzyniec Siewruk – prezes i ppłk (r) pil. Czesław Łaszuk – wiceprezes Modlińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP .


Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie

Kliknij na napis
Dokument zapisany w pdf(33) Udział w uroczystych zbiórkach: 4.Skrzydła Lotnictwa Szkolnego i 41.Bazy Lotnictwa Szkolnego

14.08.2020 r. członkowie Dęblińskiego Oddziału SSLW RP uczestniczyli w uroczystych zbiórkach: 4.Skrzydła Lotnictwa Szkolnego i 41.Bazy Lotnictwa Szkolnego. Ppłk Edward Idzikowski otrzymał odznakę „Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej”, a ppłk pil. mgr Ryszard Skalski i Anna Sawińska Pamiątkową Odznakę 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego, którą wręczył Dowódca 41.BLSz płk pil. Artur Borkowski. Zbiórki odbyły się dla uczczenia 100 Rocznicy „Bitwy Warszawskiej”, Święta Wojska Polskiego i Święta 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego.

Tekst i foto.: A. Sawińska i U. Krzemińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(32) Rocznica śmierci gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora

07.08.2020 r. w rocznicę śmierci gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora członkowie Dęblińskiego Oddziału SSLW RP oddali hołd Generałowi i złożyli wieniec oraz zapalili znicze na Jego grobie przed Kaplicą Wojskową p.w. Matki Boskiej Loretańskiej w Dęblinie.
Gen. bryg. pil. Szczepan Ścibior urodził się 13.12.1903 r. w Uniejowie. Od 1924 r. był żołnierzem Wojska Polskiego. Po klęsce wrześniowej przedostał się do Francji, a po jej kapitulacji do Wielkiej Brytanii. Dowodził tam eskadrą w 305 Dywizjonie Bombowym. Po wojnie powrócił do Polski.
W sierpniu 1947 r. został Komendantem Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. 9.08.1951 r. został aresztowany, a 13.05.1952 r. skazany na karę śmierci. 7.08.1952 r. został stracony w więzieniu mokotowskim. Szczątki Generała Ścibiora odnaleziono dopiero w 2017 roku na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim, na tak zwanej Łączce.Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(31) 80 rocznica Bitwy o Anglię

06.08.2020 r. w Muzeum Sił Powietrznych odbyło się zebranie członków Dęblińskiego Oddziału SSLW RP. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego pan Robert Gretzyngier i Pan Wojciech Matusiak, którzy przedstawili udział polskich pilotów w Bitwie o Anglię. Teraz bowiem przypada 80. Rocznica tej Bitwy. Prezes Dęblińskiego Oddziału SSLWRP mjr Mirosław Michaluk wręczył płk. Stanisławowi Łaszkiewiczowi grawerton z okazji 90. Urodzin, ppłk. pil. dr. hab. inż. Januszowi Ćwiklakowi legitymację członkowską, kpt. inż. Jerzemu Świątkowskiemu i ppłk. pil. mgr. Ryszardowi Skalskiemu laurkę z okazji imienin.Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(30) 31 rocznica śmierci ppłk. pil. obs. Jana Hryniewicza

26.07.2020 r. – to 31. rocznica śmierci ppłk. pil. obs. Jana Hryniewicza. Członkowie Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP uczcili pamięć pomysłodawcy i współtwórcy sztandaru Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie składając wiązankę kwiatów i zapalając znicze. W imieniu Towarzystwa Przyjaciół Dęblina wiązankę złożyła Magdalena Ciepiela – Litewska.Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(29) Trzymajmy się morza - wystawa w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

16 lipca 2020 r. uroczystego otwarcia wystawy dokonali jej organizatorzy: Paweł Pawłowski - dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Tomasz Miegoń - dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Ireneusz Makowski- Prezes Stowarzyszenia Historycznego Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku.
Przed rozpoczęciem zwiedzania ekspozycji uczestnicy uroczystości wysłuchali dwóch wystąpień wprowadzających:  Od hydroplanów do wiatraków nad Bałtykiem– prof. nadzw. dr. hab. Andrzeja Olejko,  Lotnictwo morskie po II wojnie światowej – ppłk. dr. inż. Andrzeja Truskowskiego z Lotniczej Akademii Wojskowej.
Po ekspozycji oprowadzał autor makiety lotniska w Pucku - pan Grzegorz Wiśniowski (Archimod), a także pan Jacek Dzienisiuk – pilot i płetwonurek, który wydobył z Bałtyku w 2015 roku pływak wodnosamolotu Lublin R.XIII/Hydro.
W wernisażu uczestniczyli autorzy publikacji o tematyce lotniczej: prof. dr hab. Stanisław Januszewski Prezes Fundacji Otwartego Muzeum Techniki, autorzy związani ze Stowarzyszeniem Historycznym Morskiego Dywizjonu Lotniczego: Jarosław Wróbel, Mariusz Konarski, Marcin Braszak, władze samorządowe Miasta Dęblin i powiatu Ryki, dowódcy i kadra jednostek wojskowych, podchorążowie LAW, jak również członkowie Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(28) Wystawa malarstwa i modeli pojazdów wojskowych

14.07.2020 r. przed Klubem 4.Skrzydła Lotnictwa Szkolnego odbył się wernisaż prac malarskich Pani Agnieszki Gil, prezentujących architekturę zabytkową Warszawy, Łodzi oraz Pałac Jabłonowskich w Dęblinie. Młoda artystka z dużym dorobkiem twórczym mieszka i pracuje w Lubartowie, a Jej prace prezentowane były w wielu galeriach w Polsce. Dodatkowym akcentem była wystawa modeli współczesnych pojazdów wojskowych w skali 1:35. Autorami tych prac są Panowie : Jacek Łuczak i Marcin Łuczak (syn).
W imieniu Dowódcy 4.SLSz gen. bryg. pil. Wojciecha Pikuły wystawę otworzył płk. Andrzej Bigaj. Kierownik Klubu 4.SLSz mjr. rez. Mirosław Michaluk przedstawił sylwetki autorów prac. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.

Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(27) Zebranie członków Dęblińskiego Oddziału SSLWRP

02.07.2020 r. w Muzeum Sił Powietrznych odbyło się zebranie członkow Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Dyrektor Aeroklubu „Orląt” w Dęblinie mjr rez. pil. Jarosław Matyszczak i Kierownik Działu Edukacji, Organizacji i Udostępniania Wystaw MSP mgr Jacek Zagożdżon. Prezes DOSSLWRP mjr Mirosław Michaluk wręczył pamiątkowy grawerton płk. Marianowi Chlaściakowi z okazji 90. Urodzin, a solenizantom okolicznościowe laurki

Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(26) Mianowanie na wyższy stopień ppłk pil. mgr Zbigniewa Swobody

10.06.2020 r. Dowódca 4.Skrzydła Lotnictwa Szkolnego gen. bryg. pil. Wojciech Pikuła i Zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień z WKU w Puławach wręczyli ppłk. pil. mgr. Zbigniewowi Swobodzie nominacje na stopień pułkownika WP.
Płk pil. mgr Zbigniew Swoboda urodził się 17 maja 1936 r. w Warszawie, gdzie spędził lata szkolne. W 1953 r. wstąpił do Aeroklubu Warszawskiego i ukończył kurs spadochronowy w Centrum Wyszkolenia Spadochronowego w Nowym Targu. Po promocji oficerskiej w1959 r. otrzymał stopień podporucznika i tytuł pilota wojskowego. Służył 41.Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Malborku, następnie w Eskadrze Łącznikowej 47.Pułku Lotnictwa Łącznikowo-Sanitarnego w Malborku i w 23. Lotniczej Eskadrze Szkolnej w Dęblinie, gdzie dosłużył się stanowiska zastępcy dowódcy ds. liniowych. Brał udział w licznych pokazach lotniczych na samolocie CSS-13 (Po-2). Latał na 18 typach i wersjach samolotów osiągając 7.160 godzin. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi, tytułem Zasłużony Pilot Wojskowy, srebrnym medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”, statuetką „Ikara”, dwukrotnie białą bronią oraz wieloma medalami resortowymi. Od wielu lat działa aktywnie w Dęblińskim Oddziale Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP będąc Jego współzałożycielem, obecnie pełni funkcję członka Zarządu.

Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(25) Dęblińscy seniorzy pamiętają

29.05.2020 r. w 85. rocznicę śmierci por. pil. obs. instr. Stanisława Latwisa członkowie Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP oddali hołd i złożyli wieniec oraz zapalili znicze na grobie twórcy melodii „Marsza Lotników”. Stanisław Latwis zginął śmiercią lotnika w czasie lotu szkolnego z uczniem, 29 maja 1935 r. w Dęblinie. Pamiętając o byłym Komendancie „Szkoły Orląt” gen. pil. dr. Józefie Kowalskim, zapalili znicz na Jego grobie i na pomniku „Chwała Lotnikom Polskim”.


Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(24) Dzień Weterana

29.05.2020 r. każdego roku obchodzony jest jako Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa, który został ustanowiony w 2011 r. ustawą o weteranach. Tego dnia obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
28.05.2020 r. w przeddzień tego Święta, w Dowództwie 4.SLSz otwarta została wystawa pt. „ Weterani 4.Skrzydla Lotnictwa Szkolnego. Wystawę otworzył Kierownik Klubu 4.SLSz mjr. rez. Mirosław Michaluk, powitał zaproszonych gości oraz żołnierzy, którzy brali udział w misjach i złożył im życzenia.
W przedsięwzięciu obok żołnierzy i pracowników RON wzięli udział członkowie Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.

Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(23) Dęblińscy seniorzy pamiętają

18.05.2020 r. członkowie Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP zapalili znicze na Cmentarzu Parafialnym i Komunalnym w Dęblinie, na grobach uczestników walk pod Monte Cassino. Obecny był również syn uczestnika walk Pan Wiesław Grudniak, pasjonat historii polskiego lotnictwa wojskowego. Jest on autorem wątku „A pamięć o nich niech nie zaginie” na forum Myśliwcy i współprowadzącym stronę Niebieska Eskadra, która powstała z tego wątku.


Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(22) „W lotniczym kręgu” – Spotkanie z Arturem Kielakiem

09.03.2020 r. członkowie Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP uczestniczyli w Muzeum Sił Powietrznych w spotkaniu z pilotem Arturem Kielakiem, jednym z najpopularniejszych polskich pilotów akrobacyjnych, płk. pil. Piotrem Iwaszko -Zastępcą Dowódcy 1.Skrzydła Lotnictwa Taktycznego oraz kpt. pil. Sebastianem Rajchelem- solistą Zespołu Akrobacyjny Orlik z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego.
Artur Kielak to wielokrotny reprezentant Polski na Mistrzostwach Świata i Europy w akrobacji samolotowej. W 2011 roku zdobył Mistrzostwo Polski w Akrobacji Samolotowej w klasie ADVANCED . Cztery lata później w konkurencjach akrobacji samolotowej na Światowych Igrzyskach Lotniczych w Dubaju otrzymał srebrny i brązowy medal.
Na co dzień kapitan Boeingów 737-800 w jednej z największych linii lotniczych na świecie, pilot wyczynowych samolotów akrobacyjnych takich jak: Sbach 300, Extra 300, oraz Zlín Z-50. Członek Aeroklubu Śląskiego. Założyciel i członek Extreme Unlimited Aerobatic Team a obecnie FULL FORCE Aerobatics.


Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(21) Zebranie członków Dęblińskiego Oddziału SSLWRP

06.02.2020 r. w Muzeum Sił Powietrznych odbyło się zebranie członków Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. Prezes Stowarzyszenia mjr mgr Mirosław Michaluk wręczył Jubilatom i Solenizantom okolicznościowe laurki. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej ppłk pil. mgr Jan Tarczoń przedstawił protokół dotyczący działalności Dęblińskiego Oddziału. Specjalnymi gośćmi na zebraniu byli piloci Zespołu Akrobacyjnego „Orlik” – Dowódca Zespołu ppłk. pil. Dariusz Stachurski i Solista Zespołu kpt. pil. Sebastian Rajchel. Piloci rekrutują się z instruktorów wykonujących loty w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego. Od ponad 20 lat reprezentują Polskę podczas prestiżowych pokazów lotniczych na świecie. Seniorzy, piloci- instruktorzy mieli okazję porozmawiać ze swoimi wychowankami.

Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(20) Spotkanie pt. „Wiatr od morza”

14.01.2020 r. w Muzeum Sił Powietrznych członkowie Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP uczestniczyli w spotkaniu z Mirą Urbaniak- żeglarką, dziennikarką i organizatorką wydarzeń żeglarskich. Mieli okazję usłyszeć o tworzeniu się Polski niepodległej i morskiej oraz jej bohaterach, jak również ciekawostki związane z morskim ceremoniałem.
Spotkanie nawiązywało do 100-lecia utworzenia lotnictwa morskiego w Pucku. Drugi gość Tadeusz Waśko pracujący w zabytkowej Reducie Solnej w Kołobrzegu przeprowadził konkursy, w których chętnie uczestniczyli widzowie.
Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(19) Spotkanie Noworoczne 2020 r

09.01.2020 r. w Sali Kolumnowej Pałacu Jabłonowskich odbyło się Spotkanie Noworoczne członków Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.
Wśród zaproszonych gości w spotkaniu uczestniczyli:
Prezydent Miasta Puław Pan Paweł Maj, Burmistrz Miasta Dęblin Pani Beata Siedlecka, Przewodniczący Rady Miasta Pan Maciej Krygrowski, Proboszcz Parafii Wojskowej ks. płk Zenon Pawelak, Szef Sztabu 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego - płk dr inż. .Jarosław Rosiński, Dyrektor Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego ppłk mgr inż. Andrzej Jaworski.
Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(18) Promocja Oficerska 2019 r

06.12.2019 roku na placu przed pomnikiem „Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt” odbyła się 123 Promocja Oficerska. Do promocji przystąpiło 124 absolwentów Lotniczej Akademii Wojskowej oraz 12 absolwentów Akademii Wojsk Lądowych. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz, I Zastępca Szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Michał Sikora, Inspektor Sił Powietrznych gen. dyw. pil. Jacek Pszczoła, Dowódca COP-DKP gen. dyw. pil. Dariusz Malinowski oraz Dowódcy jednostek lotniczego Garnizonu i władze samorządowe. Tradycyjnie podczas promocji oficerskich członkowie Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP wręczają nowo promowanemu oficerowi ryngraf z gratulacjami za kontynuowanie rodzinnych tradycji lotniczych. Podczas tegorocznej promocji Prezes DOSSLWRP mjr rez. mgr Mirosław Michaluk i Wiceprezes płk rez. pil. dypl. Krzysztof Żuk wręczyli ryngraf ppor. pil. mgr. inż. Łukaszowi Chudzikowi, synowi zasłużonego śp. pilota ppłk. Tomasza Chudzika. Życzymy Łukaszowi lotniczego szczęścia i sukcesów w dalszej służbie.

Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(17) Zebranie członków Dęblińskiego Oddziału SSLWRP

05.12.2019 r. w Muzeum Sił Powietrznych odbyło się zebranie członków Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. Było ono okazją do podsumowania działalności Stowarzyszenia i przypomnienia ważnych wydarzeń 2019 roku.
Prezes Oddziału mjr mgr Mirosław Michaluk wręczył ppłk. nawig. mgr. Franciszkowi Bałamuckiemu list gratulacyjny z okazji 75. urodzin, płk. pil. dr. Edmundowi Klichowi i mjr. pil. Adamowi Sawickiemu laurkę z okazji imienin oraz st. chor. sztab. pil. Tadeuszowi Pogodzińskiemu legitymację członkowską.
W nawiązaniu do niedawnych uroczystości pogrzebowych gen. bryg. pil. obs. Szczepana Ścibiora, Pan mgr Marcin Arbuz z Muzeum Sił Powietrznych wygłosił referat dotyczący historii tragicznej śmierci generała. Natomiast zaproszeni goście z Modlińskiego Oddziału SSLWRP, prezes ppłk pil. mgr Wawrzyniec Siewruk i Wiceprezes ppłk pil. mgr Czesław Łaszuk przedstawili historię modlińskiego lotniska oraz dzieje 38. Pułku Szkolno-Bojowego.
Na zakończenie zebrania Dyrektor MSP Pan mgr Paweł Pawłowski podsumował współpracę ze Stowarzyszeniem oraz złożył wszystkim zgromadzonym życzenia świąteczne i noworoczne.

Tekst i foto.: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(16) Konkurs wiedzy lotniczej

02.12.2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 31 im. Lotników Polskich w Lublinie uczestniczyli w konkursie pt. „Polskie Lotnictwo Wojskowe wczoraj i dziś” zorganizowanym przez Klub 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego i Dębliński Oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. Konkurs przeprowadzili: mjr rez. mgr Mirosław Michaluk - Kierownik Klubu 4.SLSz i jednocześnie Prezes DOSSLWRP, płk dypl. pil. Krzysztof Żuk- Wiceprezes DOSSLWRP, Anna Sawińska- Sekretarz DOSSLWRP oraz Pani Anna Wróblewska-Kozioł – nauczyciel historii w Szkole Podstawowej Nr 31 w Lublinie. Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy , a pozostali uczestniczy dyplomy z podziękowaniem za udział. Fundatorem nagród był Dowódca 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego płk pil. Wojciech Pikula.

Tekst i foto: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(15) Pożegnanie Prorektora ds. wojskowych płk. pil. dr. inż. Krzysztofa Cura

08.11.2019 roku w Muzeum Sil Powietrznych odbyło się pożegnanie Prorektora ds. wojskowych płk. pil. dr. inż. Krzysztofa Cura. Płk Cur został powołany na stanowisko Dowódcy 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu. W uroczystości wzięli udział członkowie Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP: płk dypl. pil. Krzysztof Żuk, mjr mgr Mirosław Michaluk i Anna Sawińska, którzy przekazali serdecznie podziękowania za pomoc Stowarzyszeniu i współpracę oraz życzyli sukcesów na nowym stanowisku


Tekst i foto: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie
(14) Uroczystości poświęcone gen. bryg. pil. obs. Szczepanowi Ścibiorowi

W dniach 5-6.11.2019 roku w Dęblinie odbyły się uroczystości poświęcone gen. bryg. pil. obs. Szczepanowi  Ścibiorowi.
05.11.2019 r. członkowie naszego Stowarzyszenia uczestniczyli w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Płk pil. Szczepan Ścibior i inni oficerowie Wojska Polskiego represjonowani w okresie stalinowskim”, która odbyła się w Lotniczej Akademii Wojskowej. W Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie brali udział w uroczystym otwarciu wystawy pt. „Gen. bryg. pil. obs. Szczepan Ścibior, Absolwent „Szkoły Orląt”, Komendant Oficerskiej Szkoły Lotniczej, Ofiara zbrodni stalinowskich”.
6 listopada uczestniczyli w Mszy Świętej odprawionej w hangarze Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego gen. bryg. bp. Józefa Guzdka, a następnie w uroczystościach pogrzebowych.
Gen. bryg. pil. obs. Szczepan Ścibior został pochowany w specjalnie przygotowanej kwaterze przy Kościele Garnizonowym pw. Matki Boskiej Loretańskiej.
Gen. bryg. pil. Szczepan Ścibior urodził się 13 grudnia 1903 r. w Uniejowie. Od 1924 r. był żołnierzem Wojska Polskiego. Po klęsce wrześniowej przedostał się do Francji, a po jej kapitulacji do Wielkiej Brytanii. Dowodził tam eskadrą w 305 Dywizjonie Bombowym. Od kwietnia 1941 r. dowodził Dywizjonem. 6 sierpnia 1941 r. podczas lotu bojowego zestrzelony został nad Belgią. Aresztowany przez gestapo, do końca wojny przebywał w obozie jenieckim. Po wyzwoleniu obozu 2 maja 1945 r. dotarł do Wielkiej Brytanii. 21 lipca 1945 r. odebrał z rąk inspektora Polskich Sił Powietrznych gen. bryg. pil. Mateusza Iżyckiego Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari. W marcu 1946 r. powrócił do Polski. W sierpniu 1947 r. został Komendantem Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. 9 sierpnia 1951 r. został aresztowany. 13 maja 1952 r. skazany został przez Sąd Wojskowy na karę śmierci. 7 sierpnia 1952 r. został stracony w więzieniu mokotowskim. Szczątki gen. Ścibiora odnaleziono na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach dopiero w 2017 r. Postanowieniem Prezydenta RP z dn. 11 marca 2019 r. płk Szczepan Ścibior został awansowany na stopień generała brygady.


Teksti foto: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(13) 25-lecie Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP


26.10.2019 roku Lubelski Oddział SSLWRP obchodził 25-lecie działalności. W uroczystości tej wzięła udział delegacja z Dęblińskiego Oddziału SSLWRP: płk pil. dr Edmund Klich i Anna Sawińska. Członkowie DOSSLWRP wręczyli Jubilatom pismo gratulacyjne i grawerton oraz książkę płk. Romana Marcinkiewicza pt. „10 tysięcy godzin w powietrzu”.

Tekst i foto: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie
(12) Święto Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego i Szkoły Podoficerskiej Sił Powietrznych


13.09.2019 r. Święto Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego i Szkoły Podoficerskiej Sił Powietrznych. Na placu przed pomnikiem „Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt” odbyły się Jubileusze 10. lecia Centrum Szkolenia Inżynieryjno – Lotniczego i 15. lecia Szkoły Podoficerskiej Sił Powietrznych oraz nadanie Patrona CSIL i wręczenie Sztandaru dla SPSP. W uroczystości tej brali udział Członkowie Dęblińskiego Oddziału SSLWRP. Prezes Oddziału mjr mgr Mirosław Michaluk wbijał pamiątkowy gwóźdź w drzewiec sztandaru.


Tekst i foto: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie
(11) Generalnie o lotnictwie - gen. dyw. pil. Franciszek Macioła


28.05. 2019 r. w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie gościł wraz z małżonką gen. dyw. pil. Franciszek Macioła - Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, absolwent dęblińskiej „Szkoły Orląt”.
Gen. Macioła, to instruktor i wychowawca wielu pokoleń polskich lotników, dowodził pułkami, związkiem taktycznym, czy tez związkiem operacyjnym 4. Korpusu Lotniczego w Poznaniu. Odznaczony : Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Krzyżem Zasługi za lądowanie w nocy na lotnisku z wyłączonym silnikiem i uratowanie samolotu SBLim-2 oraz wieloma medalami resortowymi m.in. : tytułem honorowym „Zasłużony Pilot Wojskowy”- dwukrotnie i Złotym Krzyżem Zasługi dla Bundeswehry.
W spotkaniu uczestniczyli członkowie Dęblińskiego Oddziału SSLWRP, przedstawiciele 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, kadra oaz podchorążowie i studenci Lotniczej Akademii Wojskowej.
Tekst i foto: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie(10) Ppłk pil. obs. Jan Hryniewicz Honorowym Obywatelem Miasta Dęblin


Na wniosek Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Rada Miasta Dęblin przyznała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Dęblin ppłk. pil. obs. Janowi Hryniewiczowi.
03.05.2019 r. odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Dęblin. Podczas tej uroczystości nastąpiło wręczenie Medalu i Aktu Nadania Honorowego Obywatela Miasta Dęblin dla ppłk. pil. obs. Jana Hryniewicza. Wiceprezes Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP płk dypl. pil. Zdzisław Mularski odczytał Laudację, a Medal i Akt Nadania odebrał Prezes mjr nawig. mgr Mirosław Michaluk. Ceremonii tej dokonał Przewodniczący Rady Miasta Dęblin Maciej Krygrowski wraz z Panią Burmistrz Beatą Siedlecką.
Członek naszego Stowarzyszenia ppłk pil. mgr Ryszard Skalski otrzymał Kombatancką Gwiazdę Pamięci „Polska Niepodległa 1918”, którą wręczył Wiceprezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koła Miejskiego st. chor sztab w st. spocz Mirosław Błażejczyk z Burmistrz Miasta Dęblin Panią Beatą Siedlecką. Podczas uroczystości z okazji Święta 3.Maja delegacja członków Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP złożyła wieniec przed Pomnikiem Niepodległości i na grobie Honorowego Obywatela Miasta Dęblin ppłk. pil. obs. Jana Hryniewicza.

Tekst i foto: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie
(09) Generalnie o lotnictwie - gen. broni pil. dr hab. Jerzy Gotowała


26.03.2019 r. Członkowie Dęblińskiego Oddziału SSLWRP uczestniczyli w Muzeum Sił Powietrznych w spotkaniu z gen. broni pil. dr hab. Jerzym Gotowałą. Pan generał jest absolwentem Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. Służył na wielu eksponowanych stanowiskach m.in. był Dowódcą Wojsk Lotniczych, a po połączeniu ich z Wojskami Obrony Powietrznej Kraju mianowany pierwszym dowódcą nowo powstałych Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej, Szefem Inspektoratu Obrony Terytorialnej- Zastępcą Szefa Sztabu Generalnego WP , Zastępcą Komendanta w Akademii Obrony Narodowej. Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 12 stycznia 2012 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych. W 1992 roku, jako dowódca Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej brał udział w uroczystym przekazaniu Sztandaru Polskich Sił Powietrznych przez oficjalną delegację Stowarzyszenia Lotników Polskich z Wielkiej Brytanii.
Tekst i foto: A. Sawińska
Kliknij na powyższe zdjęcie
(08) Spotkanie z historią Polskiego Lotnictwa

W dniu 29.10.2018 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie,w którym uczestniczyli uczniowie 8 klasy ze Szkoły Podstawowej Nr 5 w Dęblinie wraz z nauczycielem oraz uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dęblinie i ich opiekunowie-nauczyciele.
Gośćmi, którzy opowiedzieli uczestnikom o historii polskiego lotnictwa był płk pil. inż. Ryszard Głodek, który jest Prezesem Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, płk dypl. pil. Zdzisław Mularski, będący pierwszym Prezesem i założycielem Stowarzyszenia oraz jedyna kobieta, która należy do SSLWRP Pani Anna Sawińska, pełniąca obecnie rolę sekretarza. Opowiadali oni o tradycjach lotnictwa w Polsce, o ludziach z nim związanych, mających wspólną pasję, jakim jest lotnictwo wojskowe. Uczniowie wysłuchali również kilka epizodów o legendzie polskich skrzydeł generale brygady pilocie Witoldzie Urbanowiczu, który był mistrzem pilotażu i nigdy jego samolot nie został trafiony przez wroga. Padły również pytania do gości spotkania, na które chętnie odpowiadali. Czas minął dość szybko dzięki wciągającym i ciekawym opowieściom.


Tekst i zdjęcia pobrane ze strony Miejskiej Bibliotek Publicznej
Kliknij na powyższe zdjęcie(07) 25 lat Dęblińskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP


(19.10.2017) Wielopokoleniowe środowisko – w różnym czasie zakończyli swoją służbę wojskową, służbę w rozmaitych specjalnościach Polskiego Lotnictwa Wojskowego. Po zdjęciu munduru nie rozstali się z życiem Lotniczego Garnizonu, nadal czynnie w nim uczestnicząc. W ciągu 25 lat powiększyli swoje szeregi, na początku było ich kilkunastu, dzisiaj ich stan to 60 członków, wielu odeszło na wieczną wartę. Piloci, instruktorzy, nauczyciele akademiccy Dęblińskiej Szkoły Orląt, wychowawcy, byli żołnierze zawodowi Wojsk Lotniczych i Sił Powietrznych.

Dębliński Oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP – to o nim mowa, 28.września świecił swój Jubileusz ćwierćwiecza. Wysokie stanowiska służbowe – dowódcy dywizji, dowódcy pułków i eskadr, szefowie katedr i cyklów dęblińskiej Alma Mater, lekarze wojskowi – kiedyś relacje służbowe, dzisiaj łączy ich przynależność do Stowarzyszenia.

Są dobrą wizytówką Szkoły Lotniczej, znosili trudy ciężkich powojennych czasów, stawiali fundamenty infrastruktury Dęblińskiej uczelni, mają znaczący wkład w jej potencjał intelektualny, przypinali skrzydła późniejszym generałom i dowódcom lotniczego rodzaju sił zbrojnych . Kilku z nich ukończyło 90 lat, są doskonałym łącznikiem pomiędzy tym co było i jest teraz. Ich życie i służba to bogactwo wiedzy i doświadczenia. Nie sposób opisać ich wszystkich, przedstawić ich imponujący życiorys. Mają wiele pasji oprócz tej, która jest wspólnym mianownikiem – lotnictwo, malują, piszą, są wytrawnymi modelarzami. W swojej działalności zajmują się krzewieniem patriotyzmu, pielęgnowaniem historii i tradycji polskiego lotnictwa wojskowego. Podjęli wiele cennych inicjatyw upamiętniających ważne wydarzenia z przeszłości Szkoły Lotniczej, zorganizowali wiele spotkań z młodzieżą, wystaw historycznych, spotkań literackich, wieczornic. Są autorami wielu publikacji i artykułów. Czynnie uczestniczą w obchodach rocznic państwowych i wojskowych, są wszędzie tam gdzie historia zapisała chlubne karty działań polskiego lotnictwa zarówno w kraju i za granicą. Pierwszym Prezesem i założycielem Stowarzyszenia był płk dypl. pil. Zdzisław Mularski. Obecnie od dwóch kadencji Prezesem Stowarzyszenia jest płk pil. inż. Ryszard Głodek. Jedyną kobietą, która należy do SSLWRP jest Pani Anna Sawińska – żona pilota wojskowego, długoletniego pilota- instruktora WSOSP, w Stowarzyszeniu pełni funkcję sekretarza. W uroczystym spotkaniu udział wzięli: Prezes Zarządu Głównego SSLWRP gen. dyw. rez. pil. Franciszek Macioła, gen. dyw. pil. Czesław Mikrut, gen. dyw. pil. Roman Harmoza, płk dr inż. Adam Wetoszka – reprezentujący Rektora-Komendanta WSOSP gen. bryg. pil. dr. Piotra Krawczyka, Burmistrz Dęblina Pani Beata Siedlecka, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Henryk Wiejak, Dowódca 4.SLSz płk pil. Wojciech Pikuła, Dowódca 41.BLSz płk pil. Artur Kałko, Komendant CSIL płk mgr inż. Waldemar Wiśniewski, Komendant Szkoły Podoficerskiej SP st. chor. sztab. Paweł Jakubik, st. chor. sztab. Mirosław Błażejczyk, Dyrektor OLL ppłk mgr inż. Andrzej Jaworski, Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Osowińskiej Pani mgr Agnieszka Zając z Panią Aliną Kryjak. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele niemal wszystkich oddziałów SSLWRP, przybyli seniorzy z Modlina Twierdzy, Warszawy, Radomia, Lublina , Poznania, Krakowa, Tomaszowa Mazowieckiego, Białej Podlaskiej oraz członkowie D/O Stowarzyszenia wraz z rodzinami. Jubileuszowe zebranie, witając wszystkich przybyłych otworzył Prezes DOSSLWRP płk pil. inż. Ryszard Głodek, referat okolicznościowy wygłosił wiceprezes płk dypl. pil. Zdzisław Mularski. Były wyróżnienia i nagrody. W czasie uroczystości odznaczony został sztandar Dęblińskiego Oddziału. Wspaniałą oprawę uroczystości wykonała Orkiestra Wojskowa pod kierunkiem kpt. Andrzeja Greszty dając popis znakomitego kunsztu artystycznego, porwała serca dostojnych gości i seniorów. Jubileuszowy dzień zakończył się wspólnym obiadem w Sali Kolumnowej Pałacu Jabłonowskich.


Tekst: M.Michaluk
Zdjęcia: Anna Sawińska
Daniel Młynarczyk
Kliknij na powyższe zdjęcie(06) Członkowie Stowarzyszenie w 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego

W dniu 02.06.2016 roku Członkowie Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP zwiedzanie rozpoczęli od Klubu Uczelnianego WSOSP. Następnie zostali zapoznani z bazą szkoleniową oraz obiektami i infrastrukturą 41. BLSz. Niezwykłą atrakcją była możliwość obejrzenia Wieży Kontroli Lotów. Kontrolerzy zapoznali Seniorów Lotnictwa z ogólną specyfiką zarządzania wojskowym ruchem lotniczym. Chętnie odpowiadali na pytania i dzielili się swoją wiedzą. Kolejnym obiektem, który oglądali zwiedzający, był „Domek Pilota”. Zwiedzanie bazy miało na celu zapoznanie Członków Stowarzyszenia z aspektami funkcjonowania jednostki pod kątem logistycznym.
Grupę odwiedzających z historią i tradycją 41. BLSz. zapoznał st. chor. Przemysław CIUCKI.


Kliknij na powyższe zdjęcie